Malta święta


Strona główna -> Malta -> Malta święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Maltańczycy są bardzo przyjaznym narodem,  lubiącym się bawić i świętować. W ciągu roku obchodzą czternaście świąt państwowych, takich jak: Nowy Rok; 10 lutego - Dzień Św. Pawła Rozbitka; 19 marca - Dzień Św. Józefa; Wielki Piątek; 31 marca – Dzień Wolności, upamiętniający opuszczenie ostatnich jednostek brytyjskich z Malty w 1979 r.; Święto Pracy; 7 czerwca Sette Giugno - święto upamiętniające zamieszki niepodległościowe w 1919 r.; 29 czerwca Dzień Świętych Piotra i Pawła oraz Dożynki; 8 września - Święto Panny Marii od Zwycięstw, upamiętniające odstąpienie wojsk tureckich od oblężenia Malty w 1525 r.; Dzień Niepodległości, uzyskany 21 września 1964 r.; 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia; Dzień Republiki, upamiętniający proklamowanie Republiki Malty 13 grudnia 1974 r.; Boże Narodzenie (25 grudnia).


Karnawał na Malcie

Karnawał

Niektóre uroczystości organizowane na Malcie mają długą tradycję, np. karnawał w stolicy kraju La Valetcie, który rozpoczyna się na 5 dni przed Wielkim Postem. Podczas karnawału na ulicach króluje muzyka, miasto mieni się wieloma kolorami, a wszystkim udziela się radosna atmosfera. Jedną z tradycji karnawału jest wchodzenie po sznurowych drabinkach na wieżę strażniczą, na szczycie, której znajduje się duża kula z wikliny.

Świata patronów

Na Malcie niemal, co tydzień organizowane jest jakieś święto. Każdy z 360 kościołów znajdujących się w tym wyspiarskim państwie ma swego patrona, a dzień patrona uznawany jest za najważniejsze święto lokalne. Do święta patrona Maltańczycy przygotowują się wiele dni, zdobią ulice kolorowymi girlandami i setkami żarówek. Organizowane są wówczas procesje z posągiem lub obrazem patrona, a wieczorem rozpoczyna się całonocna zabawa zwieńczona pokazem sztucznych ogni.

Wielkanoc

Święta Wielkanocne poprzedzają pełne skupienia procesje z rzeźbą Matki Bożej i przedstawienia „Ostatniej Wieczerzy”. Wielki Piątek jest dniem smutku i żałoby po śmierci Chrystusa, milkną wówczas dzwony kościołów, a wszystkie instytucje publiczne są tego dnia zamknięte. Wieczorem odbywają się procesje Drogi Krzyżowej. Szczęście wraca na Maltę dopiero w Niedzielę, kiedy to ulicami przechadzają się radosne korowody, którym towarzyszy muzyka. Poniedziałek jest czasem spędzanym w gronie rodzinnym, która obdarowuje się prezentami. Tradycyjną potrawą Wielkanocną na Malcie jest słodkie pieczywo z migdałami. W trzy dni po Niedzieli Wielkanocnej obchodzone jest święto św. Grzegorza, będące podziękowaniem Bogu za to, że zatrzymał epidemię dżumy na Malcie w XVII w.

Święta Bożego Narodzenia

Obchody Świąt Bożego Narodzenia na Malcie rozjaśnione są promieniami słońca. To kraj w większości katolicki, dlatego obchody tych świąt są bardzo intensywne. Kościoły ozdabia się pięknymi dekoracjami kwiatowymi, śpiewa się kolędy, ubiera choinkę i spędza czas w gronie rodziny. Warto wspomnieć, że święta Bożego Narodzenia na Malcie zaczynają się 25 grudnia - to data ustalona w III w. przez św. Hipolita.

Festiwal folklorystyczny

Latem na Malcie organizowany jest festiwal folklorystyczny, związany z tradycją świąt św. Piotra i Pawła. Uroczystości mają charakter towarzyski i rodzinny, w dzień i w nocy organizowane są pikniki, przepełnione śpiewem, muzyką i dobrym jedzeniem.
8 września podczas Dnia Zwycięstwa, obchodzone są też trzy inne święta: Narodziny Matki Bożej, koniec Dużego Oblężenia i rocznica kapitulacji armii włoskiej w czasie II wojny światowej. Jedną z imprez, jaka ma miejsce tego dnia są wyścigi wioślarskie w porcie Great Harbor.Malta - miastaMalta - co warto wiedziećMalta - Malta ciekawostki Malta ciekawostki
Malta to małe państewko-wyspa, tysiąc razy mniejsza od Polski, mniejsza nawet od ...
Malta - Malta informacje praktyczne Malta informacje praktyczne
Stolica Valletta Waluta Lira maltańska zwana również funtem ...

Malta święta - komentarze:


Malta święta komentarz maltaigozo.pl
2014-04-15 17:29:57
Byliśmy w Boże Narodzenie na Malcie i mimo dekoracji nie ma tam typowego świątecznego klimatu, choć spodziewaliśmy się tego. Trochę nas zmyliłą ta religijność Maltańczyków:-)

Malta święta komentarz Magda Kierzek
2014-04-10 15:11:22
Malta to ciekawe miejsce ponieważ sama tam byłam i widziałam wszystkie piękne okolice woda tam jest niemal , że błękitna.


Malta święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies