Malta ciekawostki


Strona główna -> Malta -> Malta ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Malta to małe państewko-wyspa, tysiąc razy mniejsza od Polski, mniejsza nawet od Warszawy, ale za to po brzegi wypełniona zabytkowymi obiektami. Nazywana często muzeum pod gołym niebem. Należy do najgęściej zaludnionych państw na świecie, które stanowi mieszankę wielu kultur: angielskiej, włoskiej, arabskiej i afrykańskiej.


Maltę łączy z Polską kilka rzeczy m.in. głęboki katolicyzm, biało-czerwone barwy narodowe (umieszczone pionowo), oraz miejscowość pod Poznaniem o nazwie Malta. Katolicyzm zakorzenił się na wyspie już na początku naszej ery, kiedy to św. Paweł przejazdem rezydował na Malcie, z rąk apostoła mieszkańcy przyjęli chrześcijaństwo. Według danych to najbardziej katolicki kraj w Europie, poza Watykanem, gdzie około 98 proc. stanowią katolicy, a praktykujących jest około 53 proc. Do dziś wyspa posiada tyle kościołów ile dni w roku, a mianowicie 365. Maltańczycy żartują się, że na wyspie jest więcej kościołów niż mieszkańców. Interesujący jest fakt, że na wszystkich wieżach kościelnych umieszczone są dwa zegary, przy czym jeden prawdziwy, a drugi namalowany. Otóż według wierzeń dwa zegary mają mylić diabłu godziny, aby nie zdążył porywać odchodzących dusz.


Malta to miejsce niemal 300-letniej obecności Zakonu Maltańskiego; symbolem kraju jest czerwony ośmiokątny krzyż, będący spadkiem po zakonie, a symbolizujący osiem boskich błogosławieństw. Maltańskie służby medyczne na swoich emblematach noszą biały krzyż maltański na czerwonej tarczy herbowej. Tarcza oznacza, iż jesteśmy gotowi stanąć do walki w obronie wiary.


Ciekawą atrakcję turystyczną Malty stanowi Teatr Manuela, będący trzecim najstarszym teatrem świata; ponadto to raj dla płetwonurków, choć trzeba uważać na ostre krawędzie jeżowców i małż. Na Malcie obowiązuje lewostronny ruch kołowy (pozostałość po Brytyjczykach); większość domów ma swego patrona; w wielu wioskach na obrzeżach Valletta (stolica Malty) nad drzwiami lub na dachach domostw umieszcza się bycze rogi, które mają podobno odstraszać złe duchy; to chyba jedyny kraj, gdzie można wysłuchać mszy świętej w kościele rzymsko-katolickim po arabsku.


Malta jest średnio rozwiniętym gospodarczo państwem, nie uprawia się tam ani warzyw ani owoców, wycięto drzewa oliwne, jedynie, co pozostało to winnice produkujące dobre i niedrogie wina. Nie ma tam rzek ani jezior, rzadko pada i praktycznie nie ma źródeł podziemnych, stąd widoczny brak zieleni. Maltańczycy pozyskują wodę pitną odsalając wodę morską.


Kraj słynie ze swoich szkół językowych, do których każdego roku tłumnie przybywają studenci z Europy i z całego świata. Muzyka ludowa przypomina swym brzmieniem melodie sycylijskie. Architektura współczesna jest równie ciekawa, jak bezcenne zabytki; wszelkie rury kanalizacyjne i kable umieszcza się na zewnątrz elewacji; w umywalkach są dwa krany jeden z wrzącą drugi z lodowatą wodą; balkony często są zabudowane.


Dzięki specyficznemu urokowi wyspy i doskonale zachowanym zabytkom architektury Malta stała się jednym z ulubionych miejsc, gdzie producenci filmowi kręcą swoje filmy. Powstało tu wiele słynnych produkcji m.in. Gladiator z Russelem Crowe, U-571 z Jon Bon Jovi, Troja z Orlando Bloomem, Hrabia Monte Christo, czy Agora z Rachel Weisz. Na wyspie byli m.in. Brad Pitt, Madonna, Sharon Stone i Robin Williams. Turyści mogą obejrzeć niektóre scenerie, w których kręcono słynne filmy, większość tych miejsc jest dostępna dla zwiedzających. W 2003 r. na wyspie powstawały też sceny do produkcji Podwójna gra z Sharon Stone i Rupertem Everettem w rolach głównych.


Malta niestety, jest też kojarzona z katastrofą Boeinga 747 Pan American nad Szkocją, bowiem to z wyspy wysłano walizkę z bombą i ubraniami zakupionymi w sklepach maltańskich, która to spowodowała katastrofę.


Malta słynie też z dużej ilości i zagęszczenia megalicznych świątyń, dolmenów, menhirów, grobowców i innych. Posiada rozwinięte zjawiska i formy krasowe m.in. liczne jaskinie np. Calipso, którą utożsamia się z jaskinią wzmiankowaną w Odysei Homera.


Prawdopodobnie Malta była niegdyś połączona z Afryką, o czym świadczą szczątki znalezionych tu prehistorycznych nosorożców i słoni; oraz fakt, że stolica kraju - Valletta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą.

 Malta - miastaMalta - co warto wiedziećMalta - Malta informacje praktyczne Malta informacje praktyczne
Stolica Valletta Waluta Lira maltańska zwana również funtem ...
Malta - Malta święta Malta święta
Maltańczycy są bardzo przyjaznym narodem,  lubiącym się bawić i ...

Malta ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies